Disecta Membra
Sztuka całowania
Całowanie to najpiękniejsza forma komunikacji. Pocałunkami wyrażamy fascynację, pożądanie, oddanie i zaufanie. Jednym zmysłowym całusem możemy często przekazać o wiele więcej niż słowami. Na temat całowania wypowiadało się wielu. Joseph Conrad stwierdził, że pocałunki są tym, co pozostało z języka, jakim posługiwano się w raju. Giovanni Boccaccio powiedział: „Usta całowane nie tracą uroku, ale odnawiają się jak księżyc”.
http://sympatia.onet.pl/_i/sympaticon/sztukacalowania_duze.jpg
Istota pocałunku
Całowanie jest jednym z istotniejszych przejawów naszej seksualności. Sposób, w jaki oddajemy pocałunki, stanowić może dla drugiej strony wskazówkę, jak zachowamy się w sytuacji erotycznej bliskości. Głębokie całusy stanowią dla wielu symbol seksualnego zespolenia.
Podobno osoby, które nie unikają namiętnych pocałunków, promieniują szczęściem i urodą. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ stan odprężenia znajduje swoje odzwierciedlenie na twarzy. Mówi się także, że osoby często całujące dłużej zachowują młodość.
W naszych ustach znajdują się niezwykle wrażliwe zakończenia nerwów. Pełen zmysłowości i namiętności pocałunek wyzwala szereg reakcji organizmu – głównie podwyższenie ciśnienia i temperatury oraz produkcję adrenaliny i endorfiny (zwanej hormonem szczęścia). W czasie głębokiego pocałunku pracuje aż trzydzieści dziewięć mięśni twarzy i dochodzi do spalenia ok. dwunastu kalorii.
Techniki całowania
W Kamasutrze szczegółowo opisuje się ponad trzydzieści różnych pocałunków. Analiza technik i sposobów całowania zajmuje ważne miejsce w dawnych hinduskich podręcznikach miłości. Ich autorzy dzielą pocałunki na pięć podstawowych rodzajów. Pierwszym z nich są całusy powierzchniowe (kiedy usta kochanków stykają się niezwykle delikatnie), drugim – napierające (polegające na delikatnym zwilżaniu czubkiem języka ust partnera), zaś trzecim – ssące (kiedy ma miejsce przytrzymywanie i delikatne ssanie dolnej lub górnej wargi kochanków). Dwie ostatnie techniki całowania wiążą się z przekroczeniem pewnej bariery intymności – są to pocałunki penetracyjne (dochodzi wtedy do pieszczot języka partnera i penetracji wnętrza jego ust) oraz pochłaniające (kiedy kochankowie z pasją wnikają językiem we wnętrze jamy ustnej partnera).
Dawne podręczniki miłości podają też, że niewątpliwie ogromną przyjemnością dla partnerów jest moment, w którym mają oni możliwość jednoczesnego pieszczenia swoich dolnych warg. Aby doprowadzić do sytuacji, należy wygodnie ułożyć ciała w przeciwnych kierunkach - tak, aby czoło jednej było na wysokości brody drugiej osoby. Najlepiej przyjąć pozycję leżącą i w ten sposób oddawać się pieszczotom.
Sposoby i miejsca
Niektórzy uwielbiają głębokie i gorące pocałunki, inni – silne i bardzo wilgotne. Są też tacy, którzy cenią delikatne i łagodne. Sposób całowania powinien zależeć od sytuacji i nastroju osoby, którą obdarzamy taką formą czułości. Ktoś, kto w określonym momencie oddaje nam pełne miękkości pocałunki, może z chwilą narastania namiętności oczekiwać bardziej zdecydowanych działań. W miłości tantrycznej kochankom poleca się całować - oprócz ust - wszystkie wyjątkowo unerwione miejsca. Należą do nich policzki, skronie, powieki, płatki uszu, szyja, piersi oraz linia mostka. Innymi sferami, o których nie należy zapominać, są wewnętrzne strony przedramion i ramion, kark, końcówki palców, wnętrza dłoni, zagłębienia pod kolanami oraz wewnętrzna część ud. Wymienione miejsca należy pieścić wargami szczególnie delikatnie; można także pozwolić sobie na subtelne miłosne ukąszenia.
Regiony i obyczaje
Antropologowie szacują, że na świecie całuje się ponad 90% ludzi. Jeszcze w XII wieku w Europie karano tych, których przyłapano na ostentacyjnym okazywaniu w ten sposób czułości. W wielu kulturach publiczne całowanie traktowane jest do dzisiaj jak wykroczenie - tak dzieje się na przykład w Indonezji, gdzie z grzywną muszą liczyć się ci, którzy odważą się na takie zachowanie. Rzekomo najczęściej całują się Francuzi - w tym kraju (podobnie, jak w innych regionach Europy Południowej) do powitalnego rytuału należą całusy w policzek, wymieniane nawet przez osoby znające się dość powierzchownie. Wyjątkowo powściągliwi w miejscach publicznych są Hindusi (mimo, że z Indii pochodzą najsłynniejsze i najstarsze podręczniki sztuki kochania) oraz Japończycy (w ich ojczyźnie tabu stanowią nawet niewinne całusy w policzek). Szczególne znaczenie ma całowanie w Grecji – fakt ten znajduje odbicie w języku: po grecku „całowanie” oraz „kochanie” to synonim. Ciekawostkę znajdziemy także w angielskim: głęboki pocałunek, w którym dochodzi do pieszczot językiem, to „French kiss” (francuski pocałunek).
źródło: sympatia.onet.pl
Download: Rapidshare, Hotfile, Megaupload, Przeklej i Inne http://sympatia.onet.pl/9022,2612,1233083,,sztuka-calowania,artykuly.html Download bez limitów